Najlepsze filmy dla miłośników gór

Trwający lockdown sprzyja jednej rzeczy. Można bez wyrzutów sumienia nadrabiać zaległości z kinematografii, dlatego prezentujemy wybrane filmy, których motywem przewodnim są góry. Wybraliśmy – w naszej subiektywnej ocenie – najlepsze produkcje, których akcja toczy się zarówno w Polskich Tatrach, jak i poza granicami kraju. Oto lista filmów, które warto obejrzeć.

 

Everest, reż. Baltasar Kormákur

1996 rok zapisał w historii himalaizmu czarną kartę. Film „Everest” to opowieść o jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na najwyższy szczyt świata, podczas której w ciągu jednego dnia zginęło aż 15 alpinistów. Majowa wyprawa na Mount Everest pod przewodnictwem Roba Halla okazała się walką z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i nieustannym bojem o każdy oddech i o każdy krok, który może skończyć się tragiczne.

 

 

K2: Pierwszy zjazd, reż. Sławomir Batyra 

Niezwykła wyprawa i sukces naszego rodaka Andrzeja Bargiela. „K2: Pierwszy zjazd” to dokument ukazujący kulisy pierwszego w historii zjazdu na nartach z K2. 22 lipca 2018 roku kolejne granice zostały pokonane i znów przekonaliśmy się o tym, że niemożliwe nie istnieje. Andrzej Bargiel wspiął się na szczyt K2 bez użycia tlenu, a następnie sam zjechał z jednej z najbardziej niebezpiecznych gór świata.

 

Cisza, reż. Sławomir Pstrong

Tatrzański krajobraz w tle tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 28 stycznia 2003 roku. To opowieść o grupie licealistów z Tychów, którzy wyruszyli w Tatry z nadzieją, by zdobyć najwyższy szczyt w Polsce. „Cisza” to historia o drodze do spełniania marzeń, niezwykłej odwadze i dramatycznych wydarzeniach, które pozbawiły 8 młodych ludzi życia. To film, który pokazuje oblicze tragedii i to, w jaki sposób z odejściem radzą sobie najbliżsi.

 

Jurek, reż. Paweł Wysoczański 

Jerzy Kukuczka to niezwykła postać w historii polskiego himalaizmu. „Jurek” to opowieść o życiu człowieka, któremu ogromna pasja dosłownie pomogła wspiąć się na sam szczyt. To również powrót do archiwalnych nagrań i wywiadów, które pozwolą poznać smak rywalizacji i świat himalaizmu lat 80’tych, a ten daleki był od ideałów, a jednocześnie kusił tysiące śmiałków na całym świecie.

 

Ostatnia góra, reż. Dariusz Załuski 

Wydarzenia, którymi żyła cała Polska. Brawurowa akcja ratunkowa Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, którzy ruszyli na pomoc uwięzionym na Nanga Parbat – Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. „Ostatnia góra” to film dokumentalny, który przybliża nam rozterki uczestników górskich wypraw. Pokazuje ich codzienną walkę, dylematy i tragedie, z jakimi muszą się mierzyć.

 

Czekając na Joe, reż. Kevin Macdoland 

To prawdziwa historia wówczas młodych alpinistów – Joe Simpson i Simon Yates – którzy jako pierwsi postanawiają zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach, wchodząc od ściany zachodniej. Wydarzenia przedstawione w dokumencie miały miejsce w 1985 roku i krok po kroku pokazują przebieg feralnej wspinaczki, która zaledwie po trzech dniach stała się polem walki dla obu jej uczestników. Joe Simpson na początku wyprawy upadł i złamał kilka kości w nodze, ale… mimo to obaj śmiałkowie zdecydowali się na dalszą wspinaczkę z Joe zawieszonym na linie. To opowieść o niezwykłej determinacji, bólu, trudnych wyborach i jeszcze trudniejszej walce z samym sobą.

 

Prawdziwie historie piszą najlepsze scenariusze, dlatego lista filmów opartych na faktach jest naprawdę długa. Warto do niej dodać m.in:

  • „Największa tajemnica Mount Everest” o zagadce dotyczącej pierwszego wejścia na szczyt najwyższej góry świata,
  • „Free Solo: ekstremalna wspinaczka”, czyli dokument nagrodzony w 2018 roku Oskarem, ukazujący Alexa Honnolda, który samotnie i bez zabezpieczenia próbuje wspiąć się na El Capitan
  • „Ślepy los” o niezwykłej wyprawie niewidomych – zarówno dorosłych, jak i dzieci urodzonych w Tybecie – którzy mierzą się z Himalajami i rzeczywistością, w której według tybetańskich wierzeń bycie niewidomym to kara za grzechy,
  • do listy dołączamy kultowy obraz „7 lat w Tybecie” w reż. Jean-Jacques Annauda, w którym austriacki himalaista wyrusza na wyprawę, której celem jest Nanga Parbat. Obraz powstał na podstawie książki Heinrich Harrera z 1953r.

Górski motyw przewija się nie tylko przez filmy dokumentalne, ale i fabularne. Wśród perełek polskiej kinematografii odnajdziemy m.in. krótkometrażowy film „Góry o zmierzchu” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, a w zagranicznych poleceniach obraz „Turysta” w reż. Rubena Östlunda. Do zestawienia mamy nadzieję, że już wkrótce dołączymy film o jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii świata – Wandzie Rutkiewicz. Za reżyserię zapowiadanej w 2018 roku „Ostatniej wyprawy” odpowiada Eliza Kubarska znana m.in. z realizacji dokumentu „K2. Dotknąć nieba”.

Najwyższe, najbardziej niebezpieczne, a jednocześnie najbardziej magnetyzujące. Góry tworzą wokół siebie liczne historie, które niezależnie od tego, czy należymy do grona ich miłośników, czy też nie, to i tak łapią nas za serce. Zmuszają do refleksji nad życiem, codziennością i sprawiają, że doceniamy więcej.

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Szczegóły w naszej polityce prywatności.
x