Zimowe szaleństwo, czyli o czym należy pamiętać w sezonie

Trendy, trendami, ale postawmy sprawę jasno. Odpowiednie przygotowanie, właściwe ubranie i niezbędny sprzęt w górach to postawa. Podpowiadamy, które z elementów należą do grona tych najważniejszych. Sprawdźcie, o czym warto pamiętać, by zimowe wyjście w góry było nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

 

Obiektywna ocena możliwości 

Po pierwsze, zima rządzi się swoimi prawami, dlatego każda wyprawa – nawet ta najmniejsza – wiąże się z obiektywną oceną swoich możliwości. Po drugie, góry szybko weryfikują nasze siły i umiejętności, dlatego nie ma sensu porywać się na wymagające trasy bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Po trzecie, wspomniany sprzęt przyda się tylko wtedy, gdy towarzyszy mu wiedza na temat tego, jak z niego korzystać. Przed wyjściem warto również poznać kilka szczególnie ważnych rytuałów, które ułatwią wyprawę i uchronią przed niespodziankami. Oto one:

  • priorytetem jest zaplanowanie i sprawdzenie trasy. Warto wybrać taką, której długość i poziom trudności jest dopasowany do naszych możliwości
  • pogoda w górach lubi płatać figle, dlatego bieżąca analiza jest koniecznością. O tym, jak wygląda prognoza oraz o stopniu zagrożenia lawinowego dowiecie się np. ze strony Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/zwiedzaj/pogoda
  • ostrożności nigdy za wiele, dlatego naładowany telefon z zapisanym numerem alarmowym TOPR oraz GOPR to konieczność. Wpisz i zapamiętaj: 985 oraz 601 100 300
  • przed wyjściem poinformuj bliskich, znajomych lub daj znać recepcji o tym, dokąd się wybierasz i o której zamierzasz wrócić. Osoby, które planują wyjścia taternickie (poza szlakami) w każdym schronisku znajdą specjalną książkę do wyjść taternickich, w którą powinno się wpisać datę, swoje inicjały, ilość osób, planowaną godzinę powrotu oraz wybraną drogę

Zestaw obowiązkowy, czyli niezbędne ubrania i sprzęt

Przejdźmy do konkretów, czyli jak najlepiej ubrać się zimową porą. W górach – niezależnie od sezonu – najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Stosowanie warstw to najlepsze rozwiązanie. Na liście obowiązkowych elementów odzieży znajduje się bielizna termoaktywna, rozpinana bluza, wiatroszczelny polar lub softshsell (wiatroodporne, a do pewnego stopnia wodoodporne i  oddychające), kurtka puchowa/membranowa, spodnie softshellowe, odpowiednie buty (to zdecydowanie jeden z priorytetów!), skarpety termiczne, czapka, rękawiczki, ocieplana chusta kominowa – to one zapewnią odpowiedni komfort. Warto również zaopatrzyć się w stuptuty, które dodatkową ochronią stopę i raki, bez których zimą ani rusz. W gronie niezbędnych akcesoriów powinny pojawić się również kijki trekkingowe oraz czekan. Ostatni wymieniony element to sprzęt, którego samo posiadanie nic nie da. Warto nauczyć się korzystania z czekana, by był nie tylko odhaczonym punktem z listy, ale przede wszystkim skuteczną pomocą.

 

 

Na liście niezbędnych gadżetów znajduje się również wodoodporny plecak, a w nim dodatkowa para rękawiczek (najlepiej dwie – jedna gruba, druga cienka) i skarpetek. Do kompletu kompas, czołówka i koniecznie dodatkowe baterie. Śnieg mocno odbija światło, dlatego warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Nieodłącznym gadżetem XXI wieku jest telefon, który zabieramy ze sobą w pełni naładowany, a na wszelki wypadek w plecaku mamy powerbank. Na zimowe wyprawy powinniśmy przygotować termos z herbatą, a także wysokokaloryczne przekąski, które w słabszych chwilach dodadzą nam energii. A najlepszym i niezastąpionym elementem zimowych wycieczek powinno być towarzystwo. Wyjście w góry w pojedynkę zawsze wiąże się z większym ryzykiem, dlatego zaplanowanie trasy nawet w duecie, automatycznie zwiększa bezpieczeństwo.

Wiedza poparta umiejętnościami 

Teoria, a praktyka to jak zawsze dwa różne światy. Dla tych, którzy chcą wiedzieć i umieć więcej, powstały specjalne kursy turystyki zimowej. Podczas takiego kursu uczestnicy dowiadują się m.in. tego, w jaki sposób korzystać ze sprzętów (np. z czekana), jakie są prawidłowe techniki poruszania się i pokonywania różnych form terenu, jak planować zimowe wyprawy, a także poznają podstawy wiedzy lawinowej i obsługi lawinowego ABC. Kursy przewidziane są zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, jak i dla zaawansowanych miłośników, którzy planują coraz dalsze i wyższe wyprawy.

 

 

Tatry zimą zachwycają, to fakt. To jednak czas, w którym trzeba ze wzmożoną ostrożnością podchodzić do wszelkich planów. Warto obiektywnie przeanalizować swój poziom umiejętności i przede wszystkim odpowiednio przygotować się do wyjścia. Im lepsze przygotowanie i większa wiedza, tym mniej niespodzianek po drodze. Góry mają swoją niezwykłą moc i siłę, której ulegamy, ale pamiętajmy o takich działaniach, które z ich uroków pozwolą nam korzystać nieustannie.

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Szczegóły w naszej polityce prywatności.
x